17 692 gyerek, 11 727 szülő, 400 önkéntes, 23 kórház – ez a Mosolygó Kórház Alapítvány tavalyi éve számokban.
Minden kórházba került gyereknek szüksége van az alapvető emberi kapcsolatok ápolására, hogy az idegen és sokszor félelmetes közegben kiegyensúlyozott maradhasson. A Mosolygó Kórház Alapítvány (MKA) tíz éve dolgozik azon, hogy önkéntesek bevonásával segítséget nyújtson a gyerekeknek és szüleiknek a kórházi környezet elfogadásában, lelkiállapotuk javításában. Művészeti és pszichológiai tevékenység együttes lehetőségeiről, a jó gyakorlatokról és az ellentmondásokról szólt az alapítvány kreatív workshopja és konferenciája október 6-án Budapesten.
Milyen alapvető feltételek szükségesek egy hospitalizált gyerek jól-létéhez? Kell, hogy kapcsolata a szülőkkel, családtagokkal, kortársakkal ne sérüljön, kell, hogy elfogadja önmagát, megértse különös, szokatlan helyzetét és kell, hogy érzéseit ki tudja fejezni. A művészet híd az önmegértéshez, önkifejezéshez – hogy ez mennyivel több üres közhelynél, bizonyíthatták azok a tapasztalatok, amelyeket a Mosolygó Kórház Alapítvány, valamint cseh, lengyel és szlovák partnerei – köztük a Medicover és a New Chamber Orchestra alapítvány, a The Czech Playwork Association, a Klíček Foundation – osztottak meg.
A különböző országokat, intézményeket és szakterületeket képviselő szakemberek alapvetően ugyanazt tapasztalják: a szülők, a kórházi személyzet szívesen fogadják az önkéntesek segítségét. A bizalom megtartásához, a közös munka mélyítéséhez azonban elengedhetetlen, hogy az önkéntesek felkészültek legyenek. A konferencián bemutatták Hódi Ágnes gyermek- és ifjúsági szakpszichológus hamarosan megjelenő Gyerekek kórházban című kézikönyvét, amely több mint száz oldalon keresztül mutatja be gyakorlati példákon, mire van lehetőség és mit érdemes tenni a gyerekek jól-létéért nem egészségügyi személyzetként a kórházakban, hogy azzal valóban támogassák az orvosok ápolók munkáját, segítsék a szülőket. Tudni kell például, mikor nem lehet játszani a gyerekkel, mit lehet tenni, ha lehangolt, zaklatott éppen, és egyáltalán, milyen életkorban milyen módszerekkel szólítható meg.
Oriold Károly művészetterapeuta előadásában a gyerek és a felnőtt közötti – játékkal, művészettel, tanulással kitölthető – „átmeneti tér” és a közös nyelv nyújtotta lehetőségeket hangsúlyozta, családi videókat elemezve mutatott rá arra, milyen erő van abban, ha a felnőtt jól válaszol a gyerek érzéseire. A Mosolygó Kórház Alapítvány bábozással, bűvészettel, közös meseszövéssel, kreatív foglalkozással segít megnyílni a kórházba került gyerekeknek, segít értelmet és jelentést adni azoknak az érzéseknek, amelyeket a gyerekek önállóan nem tudnak megosztani.
Az alapítók – dr. Albert Royaards és Csáky-Bornemisza Éva grófnő – célja az volt, hogy ne legyenek magukra hagyott gyerekek a kórházban. 400 önkéntes, 23 kórház, több mint 17 ezer elért gyerek – ez már az alapítvány tavalyi éve számokban. A fiatal orvos, Béres András és a Mosolygó Kórház Alapítvány közös kutatása kimutatta, a kórházba vitt pozitív élmény immunválaszt vált ki beteg gyerekekben. A konferencián a szakemberek többször kiemelték, hogy nem az a legfontosabb, hogy a szubjektív jól-létet visszavezessük a biológiai folyamatokra, hanem hogy igenis lehet és kell javítani a hospitalizált gyerekek lelkiállapotán, méghozzá a szülők és a szakemberek együttműködésével.
Az MKA folyamatosan várja azok jelentkezését, akik munkatársként, önkéntesként, támogatóként csatlakoznának az alapítvány tevékenységéhez.
Az eseményt a művészeti neveléssel is foglalkozó Vizuális Világ Alapítvány szervezte, mely jó társadalmi célok érdekében rendszeresen kezdeményez együttműködést különböző szakmák képviselői, illetve kulturálisan vagy fizikai adottságaikat tekintve lényegesen eltérő csoportok között.
Utolsó kommentek