A friss téli és karácsonyi mesekönyvek közül elsőként egy kakukktojást, az 1982-ben elhunyt Végh György A kéményseprő hóember c. meséje kerül bemutatásra a Gyerekszemlén.
A friss téli és karácsonyi mesekönyvek közül elsőként egy kakukktojást, az 1982-ben elhunyt Végh György A kéményseprő hóember c. meséje kerül bemutatásra a Gyerekszemlén.
Jövő héten már az első adventi vasárnapot ünnepeljük, éppen ezért a legfrissebb téli vagy karácsonyi tematikájú gyerekkönyvekből válogattunk össze egy csomagot. Mindegyikről írni fogunk - kivételesen nem hétvégenként, hanem sűrűbben a következő két hétben. Most egy kis ízelítőt mutatunk az egyébként nagyon izgalmasnak tűnő kínálatból.
Elfelejtett lények boltja
Cerkabella Könyvkiadó/Mo&Mo Bt.
Sokszerzős, több illusztrátoros gyűjtemény kortárs írók történeteiből. Tulajdonképpen könyves adventi kalendárium: 24 szerző meséit és verseit tartalmazza.
A címben feltett kérdés az egyik legnagyobb sikerű rajzfilmsorozat, a Thomas, a gőzmozdonnyal kapcsolatban fogalmazódott meg a héten. A producerek ugyanis a legújabb DVD-n átírták a karácsonyról szóló sorokat. A Thomas-mesék írójának családja pedig úgy véli, a döntés mögött az áll, hogy a szöveg eredeti formájában nem bizonyult "politikailag korrektnek".
A vitatott, a Keeping up with James című epizódban a mozdonyok versenyre kelnek a gyerekek ajándékainak szállításában, a díszletek pedig klasszikus karácsonyiak: karácsonyfa, karácsonyi dalokat éneklő gyerekek, ajándékrengeteg mindenütt. A karácsony szó helyett azonban a szövegbe a "téli ünnepek", a karácsonyfa helyett pedig az "ünnepi fa" kifejezés került - írta a The Daily Mail.
Karácsony második napja, ráadásul vasárnap van. Nyilván már mindenki kellően elfáradt és teleette magát, erre a pihenős délutánra gyűjtöttünk össze nyomtatható karácsonyi témájú színezőket.
Az activityvillage.co.uk oldalon hóemberes, rénszarvasos, mikulásos, szent családos kifestők közül válogathatunk. A színezők mellett kis feladatokkal kiegészített oldalakat is nyomtathatunk: a gyerekek számsorokat összekötve rajzolhatnak, kódok alapján színezhetnek, különbségeket kereshetnek a képek között, böngészőket színezhetnek. A .pdf formátumú képeket tetszés szerinti méretben nyomtathatjuk.
Karácsonykor minden a család körül forog – ez egy igazi családi ünnep, ahol még a karácsonyi dalok, versek, történetek jelentős része is a családról, a szülő-gyerek kapcsolatról szól. Az óvodai és iskolai karácsonyi ünnepségeken pedig még jobban előtérbe kerül az ünnep erkölcsi-pedagógiai üzenete, a család fontosságának hangsúlyozása. Hiszen Jézus is egy szerető, gondoskodó családba született.
De hogyan ünneplik a karácsonyt azok, akik nem olyan szerencsések, hogy egy igazi családban élhetnek? Sőt akik gyakran egyszerűen nem kellettek szüleiknek – vajon mit jelent a karácsony nekik? Ezek a kérdések karácsonykor a legtöbbünkben fel sem merülnek, hiszen magától értetődőnek tartjuk, hogy mindenki valahogy úgy karácsonyozhat, ahogyan mi magunk.
Rettentően nehéz mit kezdeni a karácsonnyal akkor, amikor a vallásiból gyakorlatilag családivá váló ünnepből éppen csak a valódi család hiányzik. De mégis lehet: lehet karácsonyozni, csak egy kicsit másképpen – ezt mutatták meg azok a jórészt 12 évesnél idősebb, egy budapesti gyermekotthonban nevelkedő gyerekek, akiknek a karácsonyi ünnepségén vendégként részt vehettem.
Ebbe a gyermekotthonba a halmozottan hátrányos helyzetű gyerekek különböző okok miatt kerültek be, ezeknek azonban egy közös eredője van: a csonka vagy rosszul működő, vagy a gyakorlatilag nem is létező család. Ilyenkor, karácsonykor akadnak gyerekek, akik két napra hazamehetnek szüleikhez vagy nevelőszüleikhez, patronáló szüleikhez, de vannak, akik legfeljebb csak egy képeslapot kapnak. A gyerekek életéből tehát pontosan az hiányzik, amit karácsonykor ünnepelni szokás. De hogyan ünnepli meg akkor egy gyermekotthon a karácsonyt? A válasz egyszerű: bár legtöbbünknek a karácsony családi ünnep, a hangsúlyok áttolódhatnak, és szólhat valami másról is az ünnep: a reményről.
Bizarr lenne, ha egy ilyen ünnepségen egy klasszikus karácsonyváró családi dalt énekelnének. Mi van hát ezek helyett? Versek a reményről, egy kis bohóckodás – hiszen hogyan is lehetne komolyan venni egy ünnepet, ami a nem létező családról szól? –, és a számukra egészen mást jelentő ünnephez egészen más dalok találása. Például a Tankcsapdától. Így lesz ünnepi dal az „Adjon az ég” c. dalból: az „Adjon az ég mindent, amit szeretnék!”-sor elképesztően megható közös éneklése teli torokból teljesen más értelmet nyer a gyermekotthon karácsonyi ünnepségén.
A műsor végén pedig egymást átkarolva éneklik a Republictól: „Mondd azt, hogy senki se bánthat” – a gyerekek számára tényleg ezek és a hasonló dalok fejezik ki a karácsony üzenetét. A legtöbb produkció a reményről szól – nincs szó családról, közös élményekről, az egész műsornak egyetlen üzenete van: én is érek annyit, mint mások, nekem is jogom van arra, hogy törődjenek velem, hogy boldog legyek!
A klasszikus karácsonyi elemek – ha vannak is – kifordítva jelennek meg. A kis Jézus magányosan síró csecsemőként egy mózeskosárban várja, hogy végre megtalálják, és a karácsonyi kívánságkártyák között például olyanokat olvasnak fel a tinédzser gyerekek, miszerint a kívánságuk „csak” egy szerető anya és egy szigorúan nevelő apa.
Persze a gyermekotthon karácsonyi műsora nem mentes a konfliktusoktól: sokat kell fegyelmezni, a gyerekek között van, aki ha belesül a versbe, egyszerűen otthagyja a színpadot, és a koreográfia sem a legkiforrottabb, a motiváció teljesen érthető hiánya miatt. A gyerekek fekete-fehérbe, ünneplőbe öltöztek, hiszen ez mégiscsak egy hivatalos, nem pedig egy családi ünnepség, ahogyan ajándékaikban (gyümölcsök, édesség, olcsóbb játékok) sincs semmi személyesség. És hát akadnak nagyon szerencsétlen és abszurd pillanatok is, például, amikor a műsor végén egy olyan mesét olvasnak fel a gyerekeknek, mely arról szól, hogy a híres tenyészetből származó sánta (vagyis hibás) kiskutya is szerető gazdára talál...
A gyermekotthon lakói számára két dologról szól a karácsony: egyrészt a reményről, másrészt a családról mint hiányról. Utóbbit nem lehet elfelejteni, és karácsonykor még a reményt sem egyszerű így ünnepelni. A legszomorúbb, hogy ezek a gyerekek jól tudják, ők nagyrészt azért élnek gyermekotthonban, mert bár lehetne vagy valamikor volt is saját családjuk, de mégsem kellettek szüleiknek.
A gyerekek életében a karácsony és karácsonyi ünnepség kevésbé fontos: az igazi nagy ünnep a farsang, amikor egy napra mindenki azzá válhat, akivé szeretne.
Lassan be kell csomagolni az ajándékokat, néhány egyszerű és ötletes megoldást gyűjtöttünk össze, melyekhez papíron, ollón és egy kis ragasztón kívül semmi másra nincs szükség.
Ingyen letölthető ajándékkísérőket találhatunk ezen az oldalon, amit a nagyobb gyerekek ki is vagdoshatnak:
Karácsony környékén a szokásosnál is több reklámkiadvány árasztja el a postaládákat. Ezekből színes csomagkísérő masnit készíthetünk:
Egy hasznos ötlet: így lehet egyszerűen kartonpapírból, toll, olló és tűzőgép segítségével karácsonyi angyalt készíteni. Nem kellenek hozzá tehát drága alapanyagok a hobbiboltból, és kisgyerekekkel közösen is könnyű megcsinálni.
Mindjárt itt van december 6-a, a könyvesboltokban pedig zavarba ejtően gazdag kínálatból válogathatunk az ünnepekre. Most következő összeállításunkban az idén megjelent Mikulás- és karácsonyváró könyvekből szemlézünk: ezek a mesekönyvek elsősorban az óvodásokat célozzák meg, de találni közöttük a kisebbeknek és a nagyobbaknak szóló kiadványokat is.
Vidám nyüzsgés karácsonykor
(Könyvmolyképző Kiadó, 2010, 16 oldal, 2499 Ft)
Guido Wandrey számos böngészője kapható nálunk is. A szerző színes, kedves, mozgalmas illusztrációi hosszú időre is leköthetik a gyerekek figyelmét. A Vidám nyüzsgés című sorozat újabb kötetében minden oldalon három elrejtett kisegeret kell megtalálni az adventi kavalkádban. A karácsonyvárás jól ismert szertartásait feldolgozó böngésző jól eltalált ajándék lehet már másfél éves kortól.
Legszebb karácsonyi ajándék a nátha (antológia)
(Koinónia Kft., 2010, 72 oldal, 2700 Ft)
Zágoni Balázs, a sokszerzős antológia kiadójának igazgatója kortárs erdélyi szerzőket kért fel, hogy írjanak karácsonyi történeteket. A kiadó, a Koinónia Erdélyben az egyik legjelentősebb gyerekkönyvkínálattal rendelkezik: a most megjelent karácsonyi kötetében meséket olvashatunk nemcsak a (kissé provokatív címben is szereplő) nátháról, hanem Micimackóról vagy Cinege Panniról. A könyvet Varga Réka szerkesztette, és Szabó Zelmira illusztrálta: a kicsit rideg hangulatú képek, a mesék ízes nyelve, különleges világa együtt szokatlan, ugyanakkor nagyon is kellemes hangulatot teremt – azoknak, akik kevésbé szeretik a karácsonyi giccset, igazi felüdülés lehet ez az antológia. Nagycsoportos kortól ajánljuk.
Fred Rodrian: Szarvas Szilárd
(Könyvmolyképző Kiadó, 2010, 32 oldal, 1999 Ft)
Nincs karácsonyi vagy Mikulás-ajánló (rén)szarvasos történetek nélkül. Idén a magyar könyvpiacon a régen elhunyt német gyerekkönyvszerző, Fred Rodrian 1960-ban megjelent meséje képviseli a műfajt. Vekerdy Tamás fordításában egy kalandos történetet olvashatunk, melyben a kínai erdőből a német állatkertbe került, karácsonykor nagyon magányos szarvas úgy dönt, hazamegy Kínába. Az óvodásoknak szóló könyvet Klemke Werner illusztrálta, a rajzok letisztultak, hangulatuk remekül illeszkedik a néhol vidám, de alapvetően szomorú meséhez.
Miklya Luzsányi Mónika: Zoknimanó karácsonya
(Egmont Kiadó, 2010, 24 oldal, 1799 Ft)
A zoknimanók világa valamiért nagyon népszerű téma lett a magyar gyerekkönyvszerzők körében. (Kevés kortárs magyar meseregényünk egyike, a 2008-ban megjelent Filc, a zoknimuki is egy ilyen különös lényről szól.) A kisfiúk és a zoknimanók barátságáról most egy újabb mesét olvashatunk. Miklya Luzsányi Mónika történetéből kiderül, miért a karácsony a legszomorúbb manóünnep, és hogy hogyan lehet még egy ilyen reménytelen napot is vidámmá, varázslatossá tenni. A szépen illusztrált könyv a klasszikus piros-zöld-arany hangulatot adja vissza, de a történet is a már jól ismert meseforgatókönyvek alapján épül fel.
Paul Bright: Morcos Borz karácsonya
(Pongrác Kiadó, 2010, oldal, 2700 Ft)
A zoknimanóktól eltérően az erdei állatok lázasan készülődnek a karácsonyra, egyedül Morcos Borz nem szíveli az ünnepet. Persze nem létezhet olyan karácsonyi mesekönyv, amiben az egyetlen kívülálló ne oldódna fel, és ne jönne rá, mit hagyott ki eddig, ne ismerné fel a történet végére a közös ünneplés jelentőségét. A Morcos Borz karácsonyában van minden abból, amiből egy karácsonyi témájú gyerekkönyv építkezik: jellemfejlődés, konfliktus, veszély, humor, nagy összeborulás, boldogság. Jane Chapman illusztrációi bájosak, kedvesek, minden morcossága ellenére a rajzokon még Morcos Borz is barátságos.
Utolsó kommentek