Az alábbi két online játékkal kíván a Gyerekszemle blog boldog húsvétot!
Az Orisinal flashjátékokért régóta rajongunk, a Carrot Trackben az össze-vissza rohangáló kiskutyákat kell fékentartani, hogy a nyuszi minél több répát gyűjthessen be.
Az alábbi két online játékkal kíván a Gyerekszemle blog boldog húsvétot!
Az Orisinal flashjátékokért régóta rajongunk, a Carrot Trackben az össze-vissza rohangáló kiskutyákat kell fékentartani, hogy a nyuszi minél több répát gyűjthessen be.
A gyerekek hatékonyabb eléréséhez az online marketing egyik legújabb stratégiáját próbálgatja a McDonald's a McWorld honlappal. A cél, hogy a látogatóknak a kellemes időtöltésről egy idő után magától értetődően az adott márka jusson az eszükbe. A gyerekek játszanak és barátokat szereznek a "brand" segítségével, az online közösségépítés és a szórakozás hatására a való életben is beszélgetnek barátaikkal a "brandről", így az adott márka teljesen átszövi a mindennapjaikat.
A McWorld esetében első látásra szinte csak az elnevezésben fedezhető fel az online játszótér mögött csendben meghúzódó McDonald's. A színes, gazdagon illusztrált játékok egy-egy kisebb részlete utal csak az étteremláncra - például a főoldal sarkában a növények közé elrejtett logó, vagy a játékok betöltését jelző jellegzetes Happy Meal-doboz. A játékkal töltött idő alatt tehát az oldal viszonylag diszkréten adagolja a felhasználónak magát a márkát.
A New York Timesban még 2010. októberben jelent meg egy írás arról, hogy a gyerekeknek már nincs szükségük képeskönyvekre - pontosabban: a szülők nem igazán vásárolják már ezeket, ezért a könyvesboltok polcain porosodnak. A cikkre ugyan kicsit későn, de született válasz. A Birch Lane Elementary School tanulói egy közel öt méter hosszú színes petíciót küldtek a NYTimes szerkesztőségének, mellyel arra akarják felhívni a figyelmet, hogy a képeskönyvekre életkortól függetlenül mindenkinek szüksége van.
Tegnap az Országgyűlés elfogadta az új Alkotmányt, melyben a családoknak kiemelt figyelem jut (lásd korábbi cikkünket). A Gyerekszemle ennek apropóján összeszedte, hogy a Fidesz-KDNP kormány megalakulása óta milyen, a gyerekeket érintő változások léptek életbe, vannak tervben, vagy merültek fel és lettek elvetve. A könnyebb követhetőség érdekében életévenként vesszük sorra ezeket.
Születés előtt:
A házasság és a család védelme az Alkotmány alapvetésében: "(1) Magyarország védi a házasság intézményét mint a férfi és nő között, önkéntes elhatározás alapján létrejött életközösséget, valamint a családot mint a nemzet fennmaradásának alapját. (2) Magyarország támogatja a gyermekvállalást."
A magzati élet védelme az Alkotmányban: "A magzati élet védelmének rögzítésével az alkotmány a két évtizede létező alkotmánybírósági gyakorlatot jeleníti meg, és minden ellentétes hírrel ellentétben az alkotmány nem változtat a hatályos abortusz-szabályozáson."
Közoktatási viták
Elkészült a közoktatási törvény végleges koncepciója: 3 éves kortól kötelező óvoda, 7 éves kortól minden gyereknek iskolába kell járnia, és 16 évig tankötelesek.
A gazdasági tárca a gyerekek óraszámát hárommal-néggyel emelné. A Nefmi szerint a tanulók óraszámának emelkedése a kormányprogramnak megfelelően bevezetendő többlet-testnevelésórákból származik.
Az MSZP szerint rontja a hátrányos helyzetű fiatalok majdani elhelyezkedésének esélyeit, és az olcsó, szakképzetlen munkaerő növekedéséhez vezet, ha megvalósulnak a kormány oktatáspolitikai elképzelései.
Április 15-én pénteken kiosztották a 2010-es év IBBY-díjait. A Gyermekkönyvek Nemzetközi Tanácsa (IBBY) egy nonprofit szervezet, mely minden évben díjazza a gyerekirodalom terén kiemelkedő munkákat.
Életműve és munkássága alapján Békés Pált posztumusz díjjal ismerték el, melyet családja vett át.
Fotó: Dobó László
Az Év Gyerekkönyve díjat Máté Angi Volt egyszer egy című mesekönyvének ítélték. A könyvet Sulyovszky Sarolta illusztrálta.
Elkészült a közoktatási törvény végleges koncepciója, melyből kiderül, hogy a gyerekeknek 3 éves koruktól kötelező az óvoda legalább napi 4 órában délelőttönként, és hogy 7 éves korában mindenkinek meg kell kezdenie az iskolát. Nulladik évfolyamot a korábbi tervektől eltérően végül nem indítanak az általános iskolákban a leszakadó gyerekek felzárkóztatására, viszont fejlettségi szint szerint három különböző osztálytípusba sorolják majd a 7 éveseket. Eldőlt az is, hogy 16 éves korukig lesznek tankötelesek a magyar gyerekek.
A most hatályos közoktatási törvény alapján 5 éves kortól kötelező iskola-előkészítő foglalkozáson részt vennie a gyerekeknek. Ezt rendszerint az óvodában kapják meg, de a még érvényes Alkotmány alapján a szülő döntése, hogy milyen módon biztosítja ezt a gyerekének: akár járathatja családi napközibe is, de mellette biztosítania kell a megfelelő előkészítést. Az óvoda megkerülését a szülő a jegyzőnél kérvényezheti egy igazolással, melyet az óvodavezető vagy a nevelési tanácsadó állít ki arról, hogy a gyerekének a nem óvodai ellátást javasolják. Általában a sajátos nevelési igényű (SNI) gyerekek szülei veszik igénybe ezt a lehetőséget, de indoklásként elfogadják azt is, ha a gyerek nem bírja a nagyobb közösséget. Az igazolás alapján a jegyző felmentést ad, és innentől a szülő kötelessége, hogy gyereke megkapja a szükséges iskola-előkészítést. Egy év elteltével a gyereknek iskolaérettségi vizsgálatra kell mennie a nevelési tanácsadóba, és ha megfelelően érettnek találják, mehet iskolába. Ez tehát a jelenleg érvényben lévő szabályozás.
Nem is olyan régen még Barack Obama gyerekkönyve, az Of Thee I Sing, A Letter To My Daughters (Rólad énekelek, Levél lányaimnak) megjelenése volt a könyves világ egyik nagy híre. Most kedden pedig Obama indonéz féltestvére, Maya Soetoro-Ng jelentkezett egy gyerekeknek szóló picture bookkal, melyet máris általános elismeréssel fogadtak a kritikusok.
Az amerikai elnökkel közös édesanyától származó Maya Soetoro-Ng Honoluluban él két lányával, és az ottani Hawaii Egyetemen tanít pedagógiát. Nagyalapú, színesen és gazdagon illusztrált gyerekkönyvében, a Ladder to the Moonban (Létra a Holdra) kislányának álmát teljesíti, aki találkozni akart a soha nem ismert nagymamájával. Maya lánya, Suhaila ugyanis tíz évvel azután született, hogy a nagymama, Annie elhunyt.
Társasjáték-ajánló sorozatunkban most a Marbushka Játék Manufaktúra legújabb darabját, a Nénik a törölközők alattot mutatjuk be. A Marbushka társasjátékai a jól ismert alapszabályokat variálják: a torpedó (pl. Bújócska a városban), a ki-nevet-a-végén (pl. Kalóz sziget) vagy a memóriajátékok (pl. Huh, mi van a szekrényben?) logikájára építő társasaikat igazán különlegessé a kidolgozásuk teszi. A manufaktúra csak természetes anyagokkal dolgozik, Bohony Beatrix illusztrációinak köszönhetően pedig a termékek különlegesen szépek is.
A Nénik a törölközők alatt alapszituációja a kiadó szerint Bohony Beatrix gyerekkori emlékén alapszik, amikor a nagymamáját kísérte a fodrászhoz, ahol néha nehéz volt egyértelműen megmondani, hogy a sok búra és törölköző alatti hölgy közül ki is a nagyi. Hogy az unalmas várakozást feldobja, fagyizni ment, mikor pedig visszaért a fodrászatba, meg kellett találnia a nagyit a sok törölközős fej között.
Fa építőkockája szinte mindenkinek volt, és ma is sokan beszerzik a gyerekeiknek. Összeszedtük néhány dizájnerek által újragondolt változatát a megunhatatlan klasszikusnak.
Kevés formából bármit
Az Ukoonto építőszettje ugyan nem újít különösebben a fakockákon, viszont éppen az egyszerűsége teszi különlegessé. A hatféle alakú, festetlen kockák emiatt sokféleképpen kombinálhatóak.
Színesrúd fából
Az iskolai színesrúdkészletre emlékeztet ez az arányokat gyakoroltató építőkocka, ami a kreatitást és a matematikai gondolkodást ötvözi.
Utolsó kommentek